Przyjazna pielęgnacja niemowlęca – czyli o co tyle szumu?

Czym jest przyjazna pielęgnacja niemowlęcia? Czy jest to potrzebne? Przecież nasi rodzice i dziadkowie tego nie znali i jakoś sobie radzili.

Oczywiście znajomość przyjaznej pielęgnacji nie jest obowiązkiem rodzica. Natomiast według mnie naprawdę warto wprowadzić zasady przyjaznej pielęgnacji do codziennej aktywności każdego maluszka.

Fakt! „Kiedyś” nasi rodzice i dziadkowie nie znali pojęcia „przyjazna pielęgnacja niemowlęcia”, tak samo jak „kiedyś” nie rehabilitowano tak wielu dzieci ( oczywiście rehabilitowano poważne przypadki jak np.: mózgowe porażenie dziecięce). Nie oznacza to jednak, że „kiedyś” dzieci nie potrzebowały rehabilitacji, albo nie było problemów. „Kiedyś” diagnozowalność była mniejsza niż aktualnie! Obecnie mamy większą świadomość oraz wiedzę w zakresie tego, co korzystnie wpływa na rozwój maluszka! Więc dlaczego by nie spróbować?

Zacznijmy od tego, że przychodząc na świat dziecko nie ma lekko. Jest to całkowicie inne środowisko. Pierwsze miesiące to trudny okres dla noworodka. Musi dostosować się do nowych warunków. Ciasny i ciepły brzuszek mamy zastąpiony został materacykiem w łóżeczku, przewijakiem, fotelikiem samochodowym oraz gondolą. Maluszek odczuwa siłę grawitacji i powoli uczy się pracować przeciwko niej. Wszystko dookoła jest nowe i ciekawe. Doskonale wiemy, że wraz z narodzinami dziecko jest całkowicie zależne od nas. Wiemy również, że to my możemy sprawić aby poznawanie nowego świata było dla naszego maluszka wspaniałą przygodą. Przyjazna pielęgnacja może nam w tym pomóc.

Czym jest przyjazna pielęgnacja niemowlęcia?

Przyjazna pielęgnacja to nic innego jak odpowiednie podnoszenie, noszenie, odkładanie, ubieranie, rozbieranie i przewijanie, które nie zaburza naturalnego rozwoju niemowlęcia. Jest to w pewnym sensie rodzaj komunikacji z maleństwem, za pomocą którego przekazujemy, że świat w którym się znalazł jest miły, przyjemny i bezpieczny.

Oprócz tego przyjazna pielęgnacja wspiera kontrolę głowy, pracuje nad skupieniem wzroku oraz osiągnięciem symetrii ciała niemowlaka.

Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji maluszka?

  • Z łóżeczka, fotelika, przewijaka itp. podnosimy dziecko spokojnie, łagodnie i bez pośpiechu.
  • W trakcie podnoszenie/odkładania staramy się aby dziecko było bokiem do świata, po to aby maluch mógł doświadczyć obciążania raz jednej, a raz drugiej strony swojego ciała.
  • Dbamy o wykonywanie czynności naprzemiennie – raz lewą, a raz prawą ręką, przez lewy i przez prawy bok.
  • Do maluszka podchodzimy także raz od lewej, a raz od prawej strony.
  • Podczas noszenia dbamy o to aby rączki i nóżki maluszka miały możliwość zbliżenia się w linii środkowej ciała, ponieważ dopiero z biegiem czasu maluch przekonuje się, że takowe posiada i wtedy mają szansę „wpisać się” w mapę całego ciała.
  • Ważną rolę w przyjaznej pielęgnacji pełni także odpowiednie podłoże, które nie może być miękkie.

Oczywiście naprzemienność to słowo klucz! Dlatego każdą z wyżej wymienianych czynności wykonujemy naprzemiennie.

mgr Karolina Wlazowska – fizjoterapeuta

Bibliografia:

  1. Borkowska M.: Uwarunkowania rozwoju ruchowego i jego zaburzenia w mózgowym porażeniu dziecięcym. Warszawa, 2001, Wydawnictwo Zaułek
  2. Borkowska M., Szwiling Z.: Metoda NDT – Bobach. Poradnik dla rodziców. Warszawa, 2011, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  3. Zawitkowski P.: Co nieco o rozwoju dziecka. Warszawa, 2007, Wydawnictwo Zawitkowski i Spółka Sp. J.
  4. Matyja M., Domagalska M.: Podstawy usprawniania neurorozwojowego według Berty i Karela Bobathów. Katowice, 2009, AWF

Zostaw komentarz