Interna

Jak prawidłowo przygotować się do badania usg jamy brzusznej?

Badanie usg jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, pozwalającym ocenić: naczynia, pęcherzyk żółciowy, nerki, nadnercza, wątrobę, śledzionę, trzustkę, wyrostek robaczkowy, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy, macicę, przy pomocy fali ultradźwiękowej. Badanie pozwala na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu. Tkanka kostna i powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach odbijają fale ultradźwiękowe całkowicie, dlatego niemożliwa jest ocena wnętrza kości i narządów leżących wewnątrzczaszkowo oraz żołądka czy jelit (wypełnione są powietrzem). …

Czytaj więcej

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna - co to jest? W wielu przypadkach, prawidłowy przebieg leczenia wielu chorób oprócz leczenia farmakologicznego wymaga wsparcia metodami niefarmakologicznymi, czyli między innymi dietą. Dieta lekkostrawna jest modyfikacją diety podstawowej (czyli takiej, kiedy pacjent może jeść wszystko). Istotne jest wykluczenie pewnych produktów, z drugiej strony dieta lekkostrawna oznacza również modyfikację metod obróbki kulinarnej potraw. W związku z tym dieta lekkostrawna…

Czytaj więcej

Koronawirus (COVID-19)

Co to takiego koronawirus ? Koronawirus jest wirusem z rodziny Nidovirales należącym do wirusów RNA o dodatniej polarności z osłonką i helikalną symetrią nukleokapsydu. Nazwa wirusa pochodzi od maczugowatego kształtu wypustek glikoproteinowych, wystających z zewnętrznej powierzchni wirusa i nadający im wygląd korony. Wyróżnia się 4 rodzaje koronawirusów: alfa, beta, gamma i delta. Wirusy powodujące zakażenia u ludzi (HCoV) należą do alfa-koronawirusów (HCoV-229E, HCoV-NL63) i beta-koronawirusów (HCoV-HKU1, HCoV-OC43, wirus SARS i wirus MERS). Do 2019 roku poznano…

Czytaj więcej

Angina

Czym jest angina ? Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Jakie są objawy anginy ? To zależy od czynnika etiologicznego. Gdy zapalenie gardła wywołane jest przez bakterie, takie jak paciorkowce (PBHA – paciorkowiec ß-hemolizujący grupy A, Arcanobacterium haemolyticum, Fusobacterium necrophorum), to mamy objawy takie jak: - silny ból gardła, utrudniający przełykanie,- ból głowy,- gorączka powyżej 38 °C,- kaszel i katar (rzadko),- czasami ból brzucha, nudności i wymioty (częściej u dzieci); a…

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o grypie

Każdego roku, na całym świecie, grypą zaraża się 5-10% populacji osób dorosłych i 20-30% dzieci. Grypa sezonowa – zachorowania coroczne w okresie epidemicznym, spowodowane przez wirusy grypy typu A i B krążące wśród ludzi. Na półkuli północnej sezon grypowy trwa 3 miesiące (od października do kwietnia), na półkuli południowej (od maja do września). Grypa pandemiczna – występuje co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w postaci światowych epidemii (pandemii-czyli epidemii o wielkim zasięgu), wywołanych…

Czytaj więcej

Szczepienie przeciw grypie u dorosłych i u dzieci

Sezon jesienno-zimowy to czas zwiększonej zachorowalności na grypę. Możemy się do tego odpowiednio przygotować, nie tylko poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, ale także poprzez szczepienia przeciwko grypie. Każdego roku szczepy do produkcji szczepionek są polecane przez Światową Organizacją Zdrowia. Pamiętajmy, że odporność po szczepieniu przeciw grypie jest tylko do 12 miesięcy. Czyli najlepiej szczepić się każdego roku. Dla kogo szczepionka ? Szczepionka jest dla wszystkich osób powyżej 6 miesiąca…

Czytaj więcej

Czy roślinne suplementy diety mogą szkodzić?

Czym jest suplement diety? Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym zródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzanym do obrotu w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego. (1) Czy suplementy diety / zioła mogą szkodzić? Tak, mogą szkodzić. Suplementy diety o…

Czytaj więcej